Često susrećem bicikliste na našim putevima koji voze pogrešnom stranom kolovoza. Čak mnogi tvrde da je tako ispravno. Nisu ni svjesni koliko je to opasno i koliko takvom vožnjom ugrožavaju bezbjednost ostalih učesnika u saobraćaju.
Evo izvoda o biciklistima iz crnogorskog Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima.
- Bicikl je jednosjedno ili višesjedno vozilo sa najmanje dva točka koje se pokreće na nožni pogon;
- Na biciklu u saobraćaju na putu noću, i danju u slučaju smanjene vidljivosti moraju da budu upaljena svijetla, i to:
– jedno bijelo svijetlo na prednjoj strani i jedno crveno svijetlo na zadnjoj strani;
- Bicikl pored pomenutih svijetala mora da ima:
– jedan katadiopter crvene boje na zadnjoj strani i po jedan katadiopter žute ili narandžaste boje na svakoj strani pedale;
- Bicikl ne mora da ima upaljena svijetla: kada je zaustavljen ili parkiran u naselju uz samu ivicu kolovoza.
- Na magistralnim i regionalnim putevima zabranjena je vožnja bicikla djeci mlađoj od 16 godina života.
- Djeca koja su saobraćajnim vaspitanjem u školama i drugim ustanovama za vaspitavanje i obrazovanje osposobljena za vožnju bicikla i o tome im je izdata potvrda mogu na lokalnim putevima samostalno upravljati biciklom, ako nijesu mlađa od 14 godina života.
- Biciklom u saobraćaju na lokalnim putevima mogu upravljati i djeca sa navršenih 11 godina života, ako ih prati lice koje je starije od 18 godina života.
- Vozač bicikla dužan je da se kreće što bliže DESNOJ ivici kolovoza, a ako postoji biciklistička staza ili traka po biciklističkoj stazi, odnosno traci.
- Ako se dva ili više vozača bicikla kreću u grupi, dužni su da se kreću jedan za drugim.
- Ako na putu postoji posebno uređena biciklistička staza, vozač bicikla mora se kretati DESNOM biciklističkom stazom u odnosu na smjer kretanja saobraćaja.
- Na biciklističkim stazama uređenim i obilježenim za saobraćaj bicikala u oba smjera vozila se moraju kretati desnom stranom u smjeru kretanja vozila.
- Vozač bicikla može se kretati samo po saobraćajnim površinama po kojima je kretanje biciklu dozvoljeno.
- Vozač bicikla mora da upravlja vozilom na način kojim se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi učesnici u saobraćaju, a naročito ne smije da skida ruke sa upravljača, da se pridržava za drugo vozilo, da prevozi, vuče ili gura predmete koji mogu da ga ometaju u upravljanju vozilom ili da ugrožava druge učesnike u saobraćaju.
- Vozač bicikla može da prevozi druga lica samo ako na biciklu postoje posebna sjedišta.
- Vozač bicikla smije da prevozi dijete do sedam godina života, ako na vozilu postoji posebno ugrađeno sjedište ispred vozača.
- Bicikl u saobraćaju na putu može imati prikolicu sa dva točka priključenu tako da je obezbijeđena stabilnost vozila. Prikolica ne smije biti šira od 0,80 m, a na zadnjoj lijevoj strani mora imati trouglasti katadiopter. U prikolici, kao i u tovarnom sanduku bicikla ne smiju se prevoziti lica.
- Na magistralnim i regionalnim putevima zabranjena je obuka za vožnju bicikla.
- Prilikom kretanja po biciklističkoj stazi, odnosno traci, bicikl se ne smije kretati brzinom većom od 35 km/h.
- Pješak koji gura bicikl mora se kretati uz desnu ivicu kolovoza u pravcu kretanja.
Crnogorski zakon o bezbjednosti saobraćaja ne propisuje nošenje biciklističke kacige, što je obavezno u većini evropskih zemalja, naročito na magistralnim putevima. Bez obzira na to naša je preporuka da vam kaciga postane nezaobilazan dio opreme, jer kaciga glavu čuva. Pogledajte video snimak, pomalo komičan, ali zapravo jasno govori o tome zašto je kaciga obavezna čak i kada naizgled za njom nema potrebe.
ovo je stari ZOBS iz 2006, novi je iz 2012 i ima razlika. Član 34 pogledati iz novog zakona. Pozdrav